About Us

Our Mission

To increase interest and knowledge of gardening and conservation among our members and among the public at large; to promote gardening and conservation by instruction and example; to beautify the surrounding community and to undertake civic cultural and historical projects related to gardening and conservation.

Club History

Garden Club of America Awards


PHILADELPHIA FLOWER SHOW 2018

GCA Certificate of Excellence; PHS Award; Blue and Gold Ribbon of the Garden Club Federation of PA: Blue Ribbon for Best Pedestal in Class

Suky Bracken

* PHS Award - to the outstanding blue ribbon exhibit of the week in the Pedestal Classes

* GCA Certificate of Excellence in Floral Design [awarded to an exhibit of great distinction in a competitive class at a major flower show. The entry must have placed first, second, or third. Awarded in even years to an exhibit in the Artistic section - next awarded in 2020]

* Blue and Gold Ribbon of the Garden Club Federation of PA- presented to hightest scoring blue ribbon winner, scoring 95 points or more.

GCA MEDAL OF MERIT

Recognizes an exceptional contribution in horticulture, conservation, civic achievement, or leadership within the area of the recipient's club

2016 Alice St. Claire-Long
2007 Adra Fairman

1996 Janet Haring

GCA NATIONAL PUBLIC RELATIONS AWARD

2006 Stony Brook Garden Club

GCA CLUB HORTICULTURE AWARD

2014 Lockie Proctor

GCA CLUB FLORAL DESIGN ACHIEVEMENT AWARD


2016 Anastaszja Panek-Tobin

2013 Suky Bracken

GCA HORTICULTURAL ACHIEVEMENT CERTIFICATE OF EXCELLENCE WITHIN A CLUB


2003 Anne Gates

1996 Katie Heins

GCA CLUB PHOTOGRAPHY AWARD

2014 Leslie Kuenne

GCA CLUB APPRECIATION AWARD

2017 B.J. Booth 2012 Sharon Altmeyer 2011 Daphne Townsend 2010 Nancy Henkel 2006 Wendy Hopper 2004 Audrey Gates 2003 Elly Petronio 1994 Margaret C. Wallace

GCA CLUB CONSERVATION AWARD


2013 Katie Kinsolving

2009 Susan Finlay




Zone IV Awards


ZONE IV GAVEL AWARD

This award is presented to the club with the highest number of points earned from all competitive classes in a GCA Flower Show at a Zone IV Meeting.


2016 Stony Brook Garden Club

2004 Stony Brook Garden Club

ZONE IV HORTICULTURE AWARD

2016 Anne Gates

2006 Katie Heins

1982 Adra Fairman

ZONE IV HISTORIC PRESERVATION AWARD

2007 Sheila Stuart

ZONE IV CREATIVE LEADERSHIP AWARD


2016 Katie Heins

2006 Susan Levy

ZONE IV CONSERVATION AWARD


2016 Katy Kinsolving

2012 Meg Gorrie

1998 Janet Haring

CORLISS KNAPP ENGLE HORTICULTURE SWEEPSTAKES AWARD

This award may be presented to the club with the highest number of points earned from all competitive horticulture classes in a GCA Flower Show.

2016 Stony Brook Garden Club
2008 Stony Brook Garden Club
2004 Stony Brook Garden Club

ZONE IV BARBARA SPALDING CRAMWE FLOWER ARRANGING AWARD

1992 Angeline F. Austin

ZONE IV CLARISSA WILLEMSON HORTICULTURE PROPAGATION AWARD

2004 Angeline Austin

MARION THOMPSON FULLER BROWN CONSERVATION AWARD

This award may be presented for an outstanding conservation exhibit at a GCA Small Flower Show. The award recognizes an exhibit of exceptional educational and visual merit which increases the public's knowledge and awareness of our environment.


2016 Stony Brook Garden Club

2004 Lila Cruikshank

ANN LYNN CRAMMOND AWARD

This award may be presented at a GCA or Small Flower Show to an outstanding educational exhibit which best educates the public about gardens. Any educational exhibit which increases the appreciation of any aspect of plants, gardens or landscape design may be considered for this award.

2004 Meredith Peterson

DOROTHY VIETOR MUNGER AWARD

2004 Barby Delafield

HARRIET DEWAELE PUCKETT CREATIVITY AWARD

2005 Barby Delafield




SBGC Club Awards


SILVER TROWEL AWARD

Given to the club member who over time, shows an enthusiastic spirit and consistent willingness to participate in club projects and activities; need not be awarded annually.

2004 Margie Gibson
2005 Sharon Altmeyer
2007 Nancy Robins
2008 Leslie Kuenne
2009 Liz Murray, Sue Plambeck
2010 Gail Denise, Andrea Meyercord
2013 Molly Schneider
2015 Alison Beers
2017 Sarah Shannon

CATHERINE BEATTIE MEDAL

2000 Angeline F. Austin

MENTOR AWARD

The award is given to the club member who demonstrates exceptional mentoring skills; need not be awarded annually.


2000 Audrey Pfeilsticker
2007 Daphne Townsend
2009 Anne Gates
2014 Janet Haring

BOTANICAL ARTS AWARD

2017 Liz Bell

NOVICE BOTANICAL ARTS AWARD

Given to club members who, as a novice arranger, accumulates the most post points in all Botanical Arts classes during the Club year.

2017 Gail Denise

2016 Sue Plambeck

GREEN GODDESS AWARD

The award is given to a club member who has demonstrated leadership, creativity and persistence in an effort to protect the environment.

2017 Carrie Dyckman

2008 Susan Finlay and Lori Citrone

NOVICE ARRANGER AWARD

Given to the club member who as a novice arranger accumulates the most points in all arrangement classes during the Club year.

2017 Judy Sarvary

2016 Karen Laub

2015 Susan D'Amour

2014 Melissa Bernardi

2013 Anastazja Panek-Tobin

2012 Joyce Johnson

2011 Sarah Shannon

2010 Ruth Smet

2009 Carolyn Healey

2008 Debra Costa

2007 Gail Denise

2006 Sue Plambeck

2005 Toby Goodyear

2004 Merrill Long

2003 Liz Murray

2002 Lori Citrone

2001 Tracey Gates

2000 Meg Gorrie

1999 Joyce Lathbury and Katherine Toland

1998 Anne Gates

1997 Anne Gates

1996 Jennifer Aldrich

1995 Betsy Wislar

ADRA FAIRMAN DAFFODIL AWARD

Given to the club member who achieves the most points for exhibiting daffodils at club and out-of-club shows.

2017 Anastazja Panek-Tobin

2016 Lockie Proctor

2015 Anne Gates

2014 Anne Gates

2013 Anne Gates

2012 Anne Gates

2011 Lockie Proctor

2010 Lockie Proctor

2009 Lockie Proctor

2008 Lockie Proctor

2007 Anne Gates

2006 Adra Fairman

2005 Anne Gates

2004 Lockie Proctor

2003 Lockie Proctor

2002 Lockie Proctor

2001 Lockie Proctor

2000 Lockie Proctor

1999 Sheila Stuart

1998 Lockie Proctor

1997 Lockie Proctor

1996 Lockie Proctor

1994 Adra Fairman

EMILY COWENHOVEN STUART AWARD

For significant contributions to the growth and vitality of Stony Brook Garden Club; need not be awarded annually.

2015 B.J. Booth

2010 Susan Levy

2005 Sheila Stuart

2004 Daphne Townsend

1994 Lucy Belding

1993 Zoe Bylin

1990 Lynn C. Dawes

SWEEPSTAKES PLATE

Donated by Charlotte Schluter and Jerry Brown. This award is given to the club member who achieves the most points for horticulture, photography, and flower arranging exhibits during the Club year. She must have entered in all three categories.

2017 Janet Haring

2016 Anastazja Panek-Tobin

2015 Anastazja Panek-Tobin

2014 Anastazja Panek-Tobin

2013 Lisa Marttila

2012 Lisa Marttila

2011 Leslie Keunne

2010 Katherine Toland

2009 Daphne Townsend

2008 Katherine Toland

2007 Anne Gates

2006 Katherine Toland

2005 Betsy Wislar

2004 Katherine Toland

2003 Katherine Toland

2002 Angeline F. Austin

2001 Angeline F. Austin

2000 Sheila Stuart

1999 Angeline F. Austin

1998 Sheila Stuart

1997 Angeline F. Austin

1996 Katie Heins

1995 Angeline F. Austin

1994 Elly Petronio

1993 Katie Heins

1992 Angeline F. Austin

1991 Katie Heins

1990 Angeline F. Austin

1989 Angeline F. Austin

1988 Janet Haring

1987 Janice Pell

1986 Janet Haring

1985 Adra Fairman

1984 Adra Fairman

1983 Angeline F. Austin

1982 Angeline F. Austin

1981 Alison Flemer

1980 Angeline F. Austin

1979 Josie Hall

1978 Josie Hall

1977 Barbara Delafield

1976 Josie Hall

1975 Suzanne Dyckman

1974 Suzanne Dyckman

1973 Jerry Brown

1972 Jane Howe

1971 Jane Howe

1970 Adra Fairman

1969 Adra Fairman

1968 Alice Carter

1967 Marion Leon

1966 Jane Wilmerding

1965 Jane Wilmerding

1964 Jane Wilmerding

1963 Jane Wilmerding

1962 Marion Leon

1961 Marion Leon

1960 Virginia C. Williams

1959 Emily Stuart

1958 Elizabeth Yeatman

1957 Barbara Emeny

1956 Marion Leon

1955 Ethel R. Young

1954 Caroline Wright

1953 Mary Jane Paynter

1952 Helen Griffin

1951 Mary Jane Paynter

1950 Helen Griffin

1949 Dorothy Fleming

1948 Dorothy Fleming

1947 Susan Steele

1946 Susan Steele

1945 Susan Steele

GCA FLOWER ARRANGING CERTIFICATE OF EXCELLENCE WITHIN A CLUB

2011 Janet Haring

2005 Lori Citrone

2004 Liz Murray

2003 Katherine Toland

1994 Barby Delafield

HORTICULTURE AWARD

2013 Alice St. Claire-Long

2012 Alice St. Claire-Long

2011 Lockie Proctor

2010 Lockie Proctor

2009 Anne Gates

2008 Janet Haring

2007 Anne Gates

2006 Katherine Toland

2005 Anne Gates

2004 Betsy Wislar

2003 Betsy Wislar

2002 Angeline F. Austin

FLOWER ARRANGING AWARD

2013 Suky Bracken

2012 Joyce Johnson

2011 Janet Haring

2010 Laura Hanson

2009 Sue Plambeck

2008 Daphne Townsend

2007 Liz Murray

2006 Sue Plambeck

2005 Liz Murray

2004 Liz Murray

2003 Liz Murray

2002 Katherine Toland

PHOTOGRAPHY AWARD

2017 Lisa Granozio

2016 Anastazja Panek-Tobin

2015 Leslie Kuenne

2014 Leslie Kuenne

2013 Leslie Keunne

2012 Leslie Keunne

2011 Leslie Keunne

2010 Leslie Kuenne

2009 Leslie Kuenne

2008 Liz Murray

2007 Elizabeth Lugar

2006 Elizabeth Lugar





Awards

Garden Club of America Awards


PHILADELPHIA FLOWER SHOW 2018

GCA Certificate of Excellence; PHS Award; Blue and Gold Ribbon of the Garden Club Federation of PA: Blue Ribbon for Best Pedestal in Class

Suky Bracken

* PHS Award - to the outstanding blue ribbon exhibit of the week in the Pedestal Classes

* GCA Certificate of Excellence in Floral Design [awarded to an exhibit of great distinction in a competitive class at a major flower show. The entry must have placed first, second, or third. Awarded in even years to an exhibit in the Artistic section - next awarded in 2020]

* Blue and Gold Ribbon of the Garden Club Federation of PA- presented to hightest scoring blue ribbon winner, scoring 95 points or more.

GCA MEDAL OF MERIT

Recognizes an exceptional contribution in horticulture, conservation, civic achievement, or leadership within the area of the recipient's club

2016 Alice St. Claire-Long
2007 Adra Fairman

1996 Janet Haring

GCA NATIONAL PUBLIC RELATIONS AWARD

2006 Stony Brook Garden Club

GCA CLUB HORTICULTURE AWARD

2014 Lockie Proctor

GCA CLUB FLORAL DESIGN ACHIEVEMENT AWARD


2016 Anastaszja Panek-Tobin

2013 Suky Bracken

GCA HORTICULTURAL ACHIEVEMENT CERTIFICATE OF EXCELLENCE WITHIN A CLUB


2003 Anne Gates

1996 Katie Heins

GCA CLUB PHOTOGRAPHY AWARD

2014 Leslie Kuenne

GCA CLUB APPRECIATION AWARD

2017 B.J. Booth 2012 Sharon Altmeyer 2011 Daphne Townsend 2010 Nancy Henkel 2006 Wendy Hopper 2004 Audrey Gates 2003 Elly Petronio 1994 Margaret C. Wallace

GCA CLUB CONSERVATION AWARD


2013 Katie Kinsolving

2009 Susan Finlay




Zone IV Awards


ZONE IV GAVEL AWARD

This award is presented to the club with the highest number of points earned from all competitive classes in a GCA Flower Show at a Zone IV Meeting.


2016 Stony Brook Garden Club

2004 Stony Brook Garden Club

ZONE IV HORTICULTURE AWARD

2016 Anne Gates

2006 Katie Heins

1982 Adra Fairman

ZONE IV HISTORIC PRESERVATION AWARD

2007 Sheila Stuart

ZONE IV CREATIVE LEADERSHIP AWARD


2016 Katie Heins

2006 Susan Levy

ZONE IV CONSERVATION AWARD


2016 Katy Kinsolving

2012 Meg Gorrie

1998 Janet Haring

CORLISS KNAPP ENGLE HORTICULTURE SWEEPSTAKES AWARD

This award may be presented to the club with the highest number of points earned from all competitive horticulture classes in a GCA Flower Show.

2016 Stony Brook Garden Club
2008 Stony Brook Garden Club
2004 Stony Brook Garden Club

ZONE IV BARBARA SPALDING CRAMWE FLOWER ARRANGING AWARD

1992 Angeline F. Austin

ZONE IV CLARISSA WILLEMSON HORTICULTURE PROPAGATION AWARD

2004 Angeline Austin

MARION THOMPSON FULLER BROWN CONSERVATION AWARD

This award may be presented for an outstanding conservation exhibit at a GCA Small Flower Show. The award recognizes an exhibit of exceptional educational and visual merit which increases the public's knowledge and awareness of our environment.


2016 Stony Brook Garden Club

2004 Lila Cruikshank

ANN LYNN CRAMMOND AWARD

This award may be presented at a GCA or Small Flower Show to an outstanding educational exhibit which best educates the public about gardens. Any educational exhibit which increases the appreciation of any aspect of plants, gardens or landscape design may be considered for this award.

2004 Meredith Peterson

DOROTHY VIETOR MUNGER AWARD

2004 Barby Delafield

HARRIET DEWAELE PUCKETT CREATIVITY AWARD

2005 Barby Delafield




SBGC Club Awards


SILVER TROWEL AWARD

Given to the club member who over time, shows an enthusiastic spirit and consistent willingness to participate in club projects and activities; need not be awarded annually.

2004 Margie Gibson
2005 Sharon Altmeyer
2007 Nancy Robins
2008 Leslie Kuenne
2009 Liz Murray, Sue Plambeck
2010 Gail Denise, Andrea Meyercord
2013 Molly Schneider
2015 Alison Beers
2017 Sarah Shannon

CATHERINE BEATTIE MEDAL

2000 Angeline F. Austin

MENTOR AWARD

The award is given to the club member who demonstrates exceptional mentoring skills; need not be awarded annually.


2000 Audrey Pfeilsticker
2007 Daphne Townsend
2009 Anne Gates
2014 Janet Haring

BOTANICAL ARTS AWARD

2017 Liz Bell

NOVICE BOTANICAL ARTS AWARD

Given to club members who, as a novice arranger, accumulates the most post points in all Botanical Arts classes during the Club year.

2017 Gail Denise

2016 Sue Plambeck

GREEN GODDESS AWARD

The award is given to a club member who has demonstrated leadership, creativity and persistence in an effort to protect the environment.

2017 Carrie Dyckman

2008 Susan Finlay and Lori Citrone

NOVICE ARRANGER AWARD

Given to the club member who as a novice arranger accumulates the most points in all arrangement classes during the Club year.

2017 Judy Sarvary

2016 Karen Laub

2015 Susan D'Amour

2014 Melissa Bernardi

2013 Anastazja Panek-Tobin

2012 Joyce Johnson

2011 Sarah Shannon

2010 Ruth Smet

2009 Carolyn Healey

2008 Debra Costa

2007 Gail Denise

2006 Sue Plambeck

2005 Toby Goodyear

2004 Merrill Long

2003 Liz Murray

2002 Lori Citrone

2001 Tracey Gates

2000 Meg Gorrie

1999 Joyce Lathbury and Katherine Toland

1998 Anne Gates

1997 Anne Gates

1996 Jennifer Aldrich

1995 Betsy Wislar

ADRA FAIRMAN DAFFODIL AWARD

Given to the club member who achieves the most points for exhibiting daffodils at club and out-of-club shows.

2017 Anastazja Panek-Tobin

2016 Lockie Proctor

2015 Anne Gates

2014 Anne Gates

2013 Anne Gates

2012 Anne Gates

2011 Lockie Proctor

2010 Lockie Proctor

2009 Lockie Proctor

2008 Lockie Proctor

2007 Anne Gates

2006 Adra Fairman

2005 Anne Gates

2004 Lockie Proctor

2003 Lockie Proctor

2002 Lockie Proctor

2001 Lockie Proctor

2000 Lockie Proctor

1999 Sheila Stuart

1998 Lockie Proctor

1997 Lockie Proctor

1996 Lockie Proctor

1994 Adra Fairman

EMILY COWENHOVEN STUART AWARD

For significant contributions to the growth and vitality of Stony Brook Garden Club; need not be awarded annually.

2015 B.J. Booth

2010 Susan Levy

2005 Sheila Stuart

2004 Daphne Townsend

1994 Lucy Belding

1993 Zoe Bylin

1990 Lynn C. Dawes

SWEEPSTAKES PLATE

Donated by Charlotte Schluter and Jerry Brown. This award is given to the club member who achieves the most points for horticulture, photography, and flower arranging exhibits during the Club year. She must have entered in all three categories.

2017 Janet Haring

2016 Anastazja Panek-Tobin

2015 Anastazja Panek-Tobin

2014 Anastazja Panek-Tobin

2013 Lisa Marttila

2012 Lisa Marttila

2011 Leslie Keunne

2010 Katherine Toland

2009 Daphne Townsend

2008 Katherine Toland

2007 Anne Gates

2006 Katherine Toland

2005 Betsy Wislar

2004 Katherine Toland

2003 Katherine Toland

2002 Angeline F. Austin

2001 Angeline F. Austin

2000 Sheila Stuart

1999 Angeline F. Austin

1998 Sheila Stuart

1997 Angeline F. Austin

1996 Katie Heins

1995 Angeline F. Austin

1994 Elly Petronio

1993 Katie Heins

1992 Angeline F. Austin

1991 Katie Heins

1990 Angeline F. Austin

1989 Angeline F. Austin

1988 Janet Haring

1987 Janice Pell

1986 Janet Haring

1985 Adra Fairman

1984 Adra Fairman

1983 Angeline F. Austin

1982 Angeline F. Austin

1981 Alison Flemer

1980 Angeline F. Austin

1979 Josie Hall

1978 Josie Hall

1977 Barbara Delafield

1976 Josie Hall

1975 Suzanne Dyckman

1974 Suzanne Dyckman

1973 Jerry Brown

1972 Jane Howe

1971 Jane Howe

1970 Adra Fairman

1969 Adra Fairman

1968 Alice Carter

1967 Marion Leon

1966 Jane Wilmerding

1965 Jane Wilmerding

1964 Jane Wilmerding

1963 Jane Wilmerding

1962 Marion Leon

1961 Marion Leon

1960 Virginia C. Williams

1959 Emily Stuart

1958 Elizabeth Yeatman

1957 Barbara Emeny

1956 Marion Leon

1955 Ethel R. Young

1954 Caroline Wright

1953 Mary Jane Paynter

1952 Helen Griffin

1951 Mary Jane Paynter

1950 Helen Griffin

1949 Dorothy Fleming

1948 Dorothy Fleming

1947 Susan Steele

1946 Susan Steele

1945 Susan Steele

GCA FLOWER ARRANGING CERTIFICATE OF EXCELLENCE WITHIN A CLUB

2011 Janet Haring

2005 Lori Citrone

2004 Liz Murray

2003 Katherine Toland

1994 Barby Delafield

HORTICULTURE AWARD

2013 Alice St. Claire-Long

2012 Alice St. Claire-Long

2011 Lockie Proctor

2010 Lockie Proctor

2009 Anne Gates

2008 Janet Haring

2007 Anne Gates

2006 Katherine Toland

2005 Anne Gates

2004 Betsy Wislar

2003 Betsy Wislar

2002 Angeline F. Austin

FLOWER ARRANGING AWARD

2013 Suky Bracken

2012 Joyce Johnson

2011 Janet Haring

2010 Laura Hanson

2009 Sue Plambeck

2008 Daphne Townsend

2007 Liz Murray

2006 Sue Plambeck

2005 Liz Murray

2004 Liz Murray

2003 Liz Murray

2002 Katherine Toland

PHOTOGRAPHY AWARD

2017 Lisa Granozio

2016 Anastazja Panek-Tobin

2015 Leslie Kuenne

2014 Leslie Kuenne

2013 Leslie Keunne

2012 Leslie Keunne

2011 Leslie Keunne

2010 Leslie Kuenne

2009 Leslie Kuenne

2008 Liz Murray

2007 Elizabeth Lugar

2006 Elizabeth Lugar